KATEGORİLER

Egzoz Ölçümü Yaptırılması

Samsun çevre ve Orman Müdürü Kadir Kılıç, "Taşıtın trafiğe çıkışından sonraki muafiyet süresinin bitim tarihinden itibaren bir ay içerisinde egzoz gazı emisyon ölçümü yapılması zorunludur" dedi. 

Egzoz emisyon ölçümü konusunda bilgi veren Kadir kılıç, egzoz emisyon denetimlerinin trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan, egzoz gazı emisyonlarının kontrolüne dair yönetmelik kapsamında yapıldığını söyledi. Egzoz emisyon denetimlerinin amacını dile getiren Kılıç, trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliğinden, tehlikelerinden canlıları, çevreyi korumak amacıyla egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak, ölçümler yaparak kontrol etmek üzere gerekli usul ve esaslar olduğunu kaydetti.

Egzoz emisyon kontrollerinin İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince katılımıyla yapıldığını dile getiren Kılıç, "Egzoz emisyon pulu bulunmayan araçlara süre verilmeksizin ceza uygulaması öngörülmektedir. Aracında egzoz pulunu bulundurmayan araç sahiplerine 539 YTL idari para cezası uygulanmaktadır. Araç sınıflar esas alınmak kaydıyla cinslerine kullanılma amaç ve şekillerine uygun olarak belirli periyotlarda egzoz emisyon ölçümüne tabi tutulur. Hususi otomobiller ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir, resmi otomobiller ilk 2 yaş sonunda ve devamında yılda bir, diğer motorlu taşıtlar ilk 1 yaş sonunda ve devamında yılda bir, taşıtın trafiğe çıkışından sonraki muafiyet süresinin bitim tarihinden itibaren bir ay içerisinde egzoz gazi emisyon ölçümü yapılması zorunludur. Takip eden emisyon ölçümleri ise taşıtın trafiğe çıkış tarihi esas alınarak uygulanır" diye konuştu.